TOBB-CERN Sanayi İrtibat Ofisi Bilgilendirme ve Tanıtım Semineri, 17 Şubat 2016

 

2015 yılı Mayıs ayında Türkiye’nin Avrupa Nükleer Araştırma Örgütü (CERN)’e ortak üyeliğinin başlaması ile Türkiye'de üretim yapan sanayi firmaları CERN’de yapılan alım ve ihalelere katılma hakkı elde etmiştir. Bu münasebetle, TOBB bünyesinde CERN Sanayi İrtibat Ofisi kurulmuş olup konuyla ilgili olarak İstanbul Ticaret Odası (İTO) Borsa Birimi yetkilendirilmiştir.

 

1954 yılında 12 Avrupa devleti tarafından İsviçre'de kurulan CERN, parçacık fiziği konusunda faaliyet gösteren yaklaşık 10.000 mühendisin çalıştığı, alanında dünyanın en büyük araştırma merkezidir. Türkiye ana üye devletler dışında henüz “Ortak Üye” statüsünde CERN’in faaliyetlerini izlemektedir. Türkiye ilk olarak 1961 yılında CERN’de gözlemci statüsünde yer almış, 2008 yılında uluslararası işbirliği anlaşması imzalamış, 2009 yılında CERN’e katılmak üzere müracaat yapmış ve 6 Mayıs 2015’de Ortak Üye statüsünü elde etmiştir.

 

TOBB–CERN Sanayi İrtibat Ofisi; CERN ve üye ülkelerdeki firmalar arasındaki bilgi akışını sağlamak, ihaleler konusunda Türk sanayicisini bilgilendirmek ve katılmalarını sağlamak üzere kurulmuştur. Böylece yıllık ortalama 550 milyon İsviçre Frangı mal ve hizmet alımlarının gerçekleştiği CERN, firmalar için yeni bir pazar oluşturması yanında yüksek teknolojili üretim ve Ar-Ge faaliyetlerine ivme kazandıracaktır.

 

Orta ve Yüksek Teknoloji ürünlerden (boru, profil, cryogenic/vacuum sistemleri, pompalar, hassas yüzey işleme işleri vb.) kurumsal ihtiyaçlara kadar (mobilya, basım/yayın hizmetleri, kutu/paketleme malzemeleri vb.) her ürün gamında alım yapan CERN de açılan ihalelere katılmak ve bilgi sahibi olmak için 17 Şubat 2016 tarihinde saat 13.00'da İTO Meclis Salonu’nda gerçekleştirilecek “TOBB-CERN Sanayi İrtibat Ofisi Bilgilendirme ve Tanıtım Semineri”ne katılmak isteyen ilgililerin ekteki formu doldurarak İTO’ya iletmeleri gerekmektedir.