3. Deprem Zirvesi Gerçekleştirildi

 

 

Türkiye Deprem Vakfı, 2012 yılında başlattığı ve sürdürülebilir bir etkinliğe dönüştürdüğü ’’Deprem Zirvesi”nin 3.sünü, ’Her şey Bir Anda Olur”, “Yaşamımız, Riske Atılmayacak Kadar Değerli” sloganıyla Beşiktaş Belediyesi işbirliği ile İstanbul’da gerçekleştirdi.
Kent ve Risk temasıyla, depremin başrolde olduğu ‘’Risk’ler’’ konusunda toplumsal farkındalık oluşturmanın önemine dikkat çekilen 3. Deprem Zirvesi’ne, farklı disiplinlerden akademisyen, STK temsilcisi, depreme hazırlıkta dikkat çeken uygulamaların sahibi kurumların temsilcileri katıldı.
Halka açık olarak düzenlenen Zirve’de, açılış konuşmasını yapan Türkiye Deprem Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. M. Hasan Boduroğlu; “Marmara bölgesini yakından etkileyebilecek deprem tehlikesinin varlığı bilim insanlarınca ortaya konulmuş ve belki de hemen hemen bu bölgede yasayan herkesin öyle veya böyle bildiği bir tehlikedir” dedi.
Deprem Zirvesinde Türkiye İMSAD Kentsel Dönüşüm ve Yapı Güvenliği Komitesi Başkanı  Galip Sayıl da  “Güvenli, Sürdürülebilir, Çağdaş Yapılar Yol Haritası” başlıklı bir konuşma  ve sunum yaptı. Sayıl, konuşmasında, Türkiye İMSAD tarafından hazırlanan Güvenli Yapılar Yol Haritası-1 Raporu hakkında da bilgi verdi.