İnşaat Malzemeleri Sanayi Endeksleri Açıklandı

 

 

Türkiye inşaat sektörüne birçok ilk kazandıran Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD), “İnşaat Malzemeleri Sanayi Endeksleri”ni ilk kez 28 Ocak 2015 tarihinde açıklandı.

İnşaat malzemesi sanayisinde Türkiye’nin ilk sanayi endeksinin hazırlıkları 2013 yılı Ağustos ayında başlamıştı.
İnşaat Malzemesi Sanayi Endeksi ile inşaat malzemesi sanayisindeki mevcut faaliyetlerin ve faaliyet beklentilerinin aylık olarak ölçülerek ortaya konulması, böylece sektördeki işletmeler, ekonomi yönetimi ve ilgili diğer taraflar için sektörle ilgili sağlıklı ve düzenli bilgi yaratılarak, sunulması hedefleniyor.
Endeksler için veriler, seçilen firmalar (her dönem aynı firmalar) ile yapılacak anketle toplanıyor. Endeksi yanıtlayan firmalar, sektörün genelini önemli ölçüde yansıtan alt sektörden (23 alt sektör ve 100 firma) oluşuyor.
Sanayi Endeksi Üç Ana, Üç Alt Endeksten Oluşuyor
Türkiye İnşaat Malzemeleri Sanayi Endeksi, üç ana ve üç alt endeksten oluşuyor. İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi, ana endeks olacak ve altında; Faaliyet Endeksi, Güven Endeksi ile Beklenti Endeksi yer alıyor. Her ayın nasıl geçtiği ve sonraki ay beklentilerinin de yer aldığı endeks, her ay periyodik olarak kamuoyuna sunulacak.
Üç alt endeks için ayrı sorular yöneltiliyor. Her alt sektör için sorulan soruların ağırlıklandırması yapılıyor, bunun için sorularda yer alan konuların faaliyetler, beklentiler ve güven için önemleri teknik bir çalışma ile belirleniyor.
Alt sektörler için başlangıç noktası 100 kabul edilerek, her ay yeni bir sayıya ulaşılacak. Her üç alt endeks için ve bileşik endeks için veriler ayrı ayrı açıklanacak.