Türkiye İMSAD, Mimari ve Tasarım Zirvesi’ne katıldı

 

Mimari Etkinlik Merkezi tarafından düzenlenen Mimari ve Tasarım Zirvesi, 14 – 15 Nisan 2017 tarihinde Haliç Kongre Merkezi'nde gerçekleştirildi. Zirve’nin açılışında Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkan Vekili Oktay Alptekin de bir konuşma yaptı.

 

Konuşmasında, Türkiye İMSAD’ın çalışmaları ve yapısı hakkında bilgi veren Alptekin, şehirleşmenin yaşlı ve genç nüfustaki artışı göz önünde bulundurarak planlanması gerektiğini, kentsel dönüşümdeki ülkemizde buna göre bir yapılanma sürecinin oluşturulması gerektiğini ifade etti.

 

Günümüzde inovatif ve sürdürülebilir inşaat malzemelerinin arttığını belirten Alptekin, mimarların ve malzeme üreticilerin gelişmeleri yakından takip etmesi, ayak uydurması gerektiğini ifade etti. Alptekin, “Mimarlara bu konuda büyük sorumluluklar düşüyor. Biz, inşaat malzemesi üreten sanayicilere de büyük sorumluluk düşüyor. Yaşlıların yaşayacağı evlerde hayatı kolaylaştırmalıyız. Ürünlerimizi tasarlarken yaşlıları da düşünmeliyiz. Ergonomik tasarım kavramının altını doldurmalıyız. Mimarlardan da bir talebimiz var. He rşeyde olduğu gibi inşaat malzemelerinde de müthiş bir değişim var. Her geçen gün yeni ürünler ortaya çıkıyor. Bunları takip etmek gerçekten zor. Üniversitede sadece temel eğitim alınabiliyor. Malzeme bilgisi hayat boyu devam edecek bir öğrenme konusu” şeklinde konuştu.

 

Türkiye İMSAD bu konuda taleplerini dile getiren Alptekin şunları sıraladı: “Kentsel Dönüşümde enerji verimliliği uluslararası yükümlülüklerimize uygun olarak ön planda olsun. Ulusal Bina Yönetmeliği hazırlansın, karmaşaya son verilsin. Bütünleşik Tasarım Yöntemi uygulansın.”

 

Türkiye İMSAD çatısı altında toplanmış olan Türkiye inşaat malzemesi sanayicileri, uluslararası yükümlülüklerin gerektirdiği üstün nitelikli ürünler ürettiğini ifade eden Alptekin, “artacak talebi karşılamaya hazırız. Teknik destek verebilecek güçteyiz” dedi.