Türkiye İMSAD Sürdürülebilirlik 4. Paylaşım Günleri gerçekleştirildi

 

Türkiye İMSAD Sürdürülebilirlik Paylaşım Günleri’nin dördüncüsü 17 Ocak 2017 tarihinde Yapı Endüstri Merkezi’nde gerçekleştirildi. “Sürdürülebilirlik İlkeleri – Ekonomik, Çevresel ve Sosyal Faydaları” temasıyla düzenlenen Paylaşım Günleri, Türkiye İMSAD Sürdürülebilirlik Komitesi Başkanı Cihan Karamık’ın açılış konuşmasıyla başladı. S360 Sürdürülebilirlik & İletişim Hizmetleri Kıdemli Yönetici Aslı Kurtuluş’un moderatörlüğünde düzenlenen 4. Paylaşım Günleri kapsamında İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği (SKD Türkiye) Genel Sekreteri Konca Çalkıvik ve Yöneticisi Münevver Bayhan, Kale Seramik Arıtmalar ve Çevre Yöneticisi Elif Gökhan ve Akçansa İş Sağlığı ve Güvenliği Müdürü Murat Bingül birer sunum yaptı.

 

Türkiye İMSAD Sürdürülebilirlik Komitesi Başkanı Cihan Karamık konuşmasında, Türkiye İMSAD’ın ve Sürdürülebilirlik Komitesi’nin 2016 yılında sürdürülebilirlik kapsamında yaptığı çalışmalara ilişkin bilgi verdi. Türkiye İMSAD’ın 2016 yılında 2. Sürdürülebilirlik Raporu’nu yayınladığı bilgisini paylaşan Karamık, komitenin çalışmaları kapsamında 2015 ilk kez Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümünde başlanan “Yapı Ürünlerinin Üretim-Kullanım Döngüsü Dersi” kapsamında yapılan çalışmaları anlattı.

 

S360 Sürdürülebilirlik & İletişim Hizmetleri Kıdemli Yönetici Aslı Kurtuluş ise konuşmasında, “Yeşil Badana” kavramı üzerinde durdu ve nasıl ortaya çıktığı konusunda bilgi verdi. Sürdürülebilirlik çalışmalarında yapılan iletişim hatalarından örnekler paylaşan Kurtuluş, bu hatalara ilişkin güncel örnekler paylaştı.

 

SKD Türkiye Genel Sekreteri Konca Çalkıvik sunumunda, derneğin ve dernek bünyesindeki komitelerin sürdürülebilirlik ile ilgili çalışmaları hakkında bilgi verdi. Münevver Bayhan ise, atık azaltımı konusunda yürüttükleri projeye ilişkin bilgi verdi ve biyoyakıtlar, lastik atıkları, çelik saclar kağıt/lifli ürünler, atık yağlar vb. ürünlerin geri dönüşümünden elde edilen avantajları anlattı.

 

Kale Seramik Arıtmalar ve Çevre Yöneticisi Elif Gökhan, firma olarak “Kaynak Verimliliği Uygulamaları” kapsamında yaptıkları çalışmalara değindi. Gökhan, pişirme fırında elde ettikleri Isı Geri Kazanım çalışmaları, su tasarrufu sağlayan klozet, ince kesitli lavabo gibi çalışmalarla elde ettikleri enerji kazanımları hakkında bilgi verdi.

 

Akçansa İş Sağlığı ve Güvenliği Müdürü Murat Bingül ise sunumunda, kurum olarak iş sağlığı ve güvenliği kapsamında hayata geçirdikleri projeler, çalışmalar hakkında bilgi verdi. Bingül, bu kapsamda, yönetimden mavi yaka personele kadar tüm İSG süreçlerinde yapılan çalışmaları anlattı. Akçansa’nın 10 altın kuralını paylaşan Bingül, Büyükçekmece’de kurulan İSG Eğitim Merkezi’nde yaptıkları çalışmaları paylaştı.