Türkiye İMSAD Yönetimi, T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’yi makamında ziyaret etti

 

 

Türkiye İMSAD Yönetimi, T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ile Ankara’da bir araya geldi. Toplantıya, Türkiye İMSAD adına Yönetim Kurulu Başkanı Ferdi Erdoğan,  Geçmiş Dönem Başkanı ve Mevcut Dönem Yönetim Kurulu Doğal Üyesi Fethi Hinginar, Geçmiş Dönem Başkanı ve Mevcut Dönem Başkan Vekili Dündar Yetişener ile Genel Sekreter Aygen Erkal katıldı. Bakanlık makamında gerçekleştirilen toplantıda Yönetim Kurulu Başkanı Ferdi Erdoğan; dernek, kuruluş amacı, devam eden projeler, etkinlikler ve yayınlar hakkında bilgiler verdi.

Görüşmede, sektörel sorunlara yönelik olarak Kentsel Dönüşüm, piyasa gözetim-denetim ve endüstriyel yapılarda dönüşüm konularında mesajlar paylaşıldı. Buna göre Türkiye’de 20-30 yıl sonra tekrar dönüştürülecek yapılar değil, 100 yıllık yapılar inşa edilmesi,  kentsel dönüşüm çerçevesinde sadece binaların değil, mahallelerin dönüşmesi gerekliliği vurgulanarak, kent mimarisinin de bu yaklaşımla şekillenerek sık sık değişikliğe gidilmemesinin önemli olduğuna dikkat çekildi. Etkin piyasa denetimiyle birlikte ülkemizde bir Yapı Yasası olması gerekliliğinin altının çizildiği toplantıda, etkin denetimin sadece iç pazar denetimini değil ithal ürün denetimini kapsadığı, iç pazarda karşılaşılan denetim sorunlarının çok daha fazlasının ithal ürünlerde de yaşandığı belirtildi. Bu bağlamda, gümrüklerdeki ithal ürün giriş kontrol işlemleri için mutlaka bir iyileştirme gerektiği dile getirildi. Son olarak konutlar için yürütülen Kentsel Dönüşüm çalışmalarının endüstriyel yapılar için de öngörülmesi gerekliliği vurgulandı.

Bakan Mehmet Özhaseki ise kentsel dönüşüm ile ilgili verdiği bilgilerde, depreme hazırlık konusunda kanun hükmünde bir kararname çıkarılacağını ve alan bazlı dönüşümün hızlanacağı bilgisini paylaştı