Yeni Ad, Yeni Konsept: 1. Gündem Buluşmaları Toplantısı Gerçekleştirildi

Türkiye İMSAD’ın 1. Gündem Buluşmaları toplantısı, boğazın en özel mekanlarından Ortaköy Feriye’de HSaver Salonu’nda düzenlendi. Toplantı Çuhadaroğlu Alüminyum, Türk Demirdöküm ve Eryap sponsorluğunda gerçekleştirildi.

 

 

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği’nin (Türkiye İMSAD) ‘Gündem Buluşmaları’ toplantısının ilki 2 Nisan 2015 tarihinde Ortaköy Feriye’de gerçekleştirildi. ‘2015-2016 Türkiye Ekonomisi İçin Zorlu Dönem: AB İlişkileri ve Transatlantik Yatırım Ortaklığı Anlaşması’ konusunun gündeme taşındığı toplantıda, Türkiye İMSAD’ın her ay periyodik olarak yayımladığı Aylık Sektörel Raporu’nun Mart 2015 verileri ışığında ekonomi ve inşaat sektörüne yönelik ilk çeyrek sonuçları değerlendirildi. Toplantıya, ekonomi ve inşaat sanayinin önde gelen temsilcileri katıldı.
Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Fethi Hinginar’ın açılış konuşması ile başlayan ‘Gündem Buluşmaları’ toplantısında, Avrupa Birliği ve Küresel Araştırmalar Derneği Başkan Yardımcısı Can Baydarol, AB İlişkileri ve Transatlantik Yatırım Ortaklığı Anlaşması’nın Türkiye ekonomisi için önemini anlattı. Türkiye İMSAD Ekonomi Danışmanları Prof. Dr. Kerem Alkin ve Dr. Can Gürlesel de, Türkiye ve dünya ekonomisi ve inşaat sektörüne ilişkin beklenti ve öngörülerini paylaştılar.

 

 

Fethi Hinginar: “2015 yılı kolay geçmeyecek ancak karamsar değiliz.”

Şubat ayında gerçekleştirilen Genel Kurul’da görevi devralan Türkiye İMSAD Başkanı Fethi Hinginar konuşmasında, Türkiye İMSAD’ın yeni dönem projeleri ve hedeflerine ilişkin bilgi verdi.
Başkan Hinginar, ekonomik gelişmelere ilişkin yaptığı değerlendirmede, dünya ve Türkiye ekonomisine ilişkin son göstergelerin 2014 yılında olduğu gibi 2015 yılının da kolay geçmeyeceğini işaret ettiğini söyledi. 2014 yılında Türkiye ekonomisinin yüzde 2.9, inşaat sektörünün 2.2, inşaat malzemeleri sanayi iç pazarının da reel olarak yüzde 4.8 büyüdüğünü belirten Fethi Hinginar, “2015 yılında ise ekonomide 3.5, inşaat sektöründe 4.5 ve inşaat malzemeleri iç pazarında yüzde 4.5-5.0 reel büyüme öngörüyoruz” dedi.
Türkiye İMSAD’ın 2009 yılından bu yana üç ayda bir periyodik olarak düzenlediği Ekonomi Toplantıları’nın konsepti ve adı 2015 Nisan ayında gerçekleştirilen bu toplantı ile yenilendi. Gündem Buluşmaları adını alan toplantılar, yeni konseptiyle 2015 yılı içerisinde Haziran, Eylül ve Aralık aylarında da gerçekleştirilecek.