SON 2 GÜN! “Değişen Dünya Gelişen Malzeme” 7. Zirve’de konuşulacak


ONLINE KAYIT BANNERI

ZİRVE PROGRAMI BANNERI 

 

İnşaat sektörünün gelenekselleşen buluşma adresi Uluslararası İnşaatta Kalite Zirvesi, “Değişen Dünya Gelişen Malzeme” temasıyla geleceğe ışık tutmaya hazırlanıyor. Gazetecilerden iş adamlarına, akademisyenlerden mimarlara, tasarımcılardan uluslararası girişimlerin temsilcilerine, belediye başkanlarından global şirketlerin yöneticilerine kadar, her biri alanında uzman, saygın konuşmacılar “Dünya nereye gidiyor? Beklentiler nasıl şekilleniyor? Değişen ihtiyaçların yapıya ve yapılaşmaya etkileri, değişimi ve değişim sürecini yönetmek vb.” konularda değerlendirmeler bulunacaklar.

 

 7. Zirve konuşmacılarından notlar

 

Mehmet BÜYÜKEKŞİ:

"İnşaat malzemeleri sektörünün, küresel ölçekte rekabet gücü oldukça yüksek”


Zirve’nin açılışında Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı (TİM) Mehmet Büyükekşi de bir konuşma yapacak. “Değişen Dünya Gelişen Malzeme” konusuna ilişkin değerlendirmede bulunan Büyükekşi şunları söylüyor:

 “Türkiye’de inşaat sektörünün büyüklüğü ve birçok sektörle bağlantısı bu sektörü ülkemiz için stratejik ve oldukça önemli kılıyor. Bu anlamda inşaat sektörü ve sektörün girdisini arz eden inşaat malzemeleri sektörünün istikrarlı bir gelişim göstermesi ekonomimiz için büyük bir kazanç olacaktır.

 Özellikle inşaat malzemesi sektörünün, içinde bulunduğumuz çağın gerektirdiği niteliklere fazlasıyla sahip, kalite ve tasarımıyla fark yaratan ürünleriyle dış pazarda sürdürülebilir ve yüksek rekabet gücüne sahip olması sektör için olduğu kadar tüm ekonomimiz için önem arz ediyor. Bu sebeple, ihracatçı ailesi olarak her zaman vurguladığımız yenilikçilik ve Ar-Ge faaliyetleriyle, stratejik önem taşıyan bu sektörde gelişimin her zaman daha iyi seviyelerde gerçekleşmesini hedefliyoruz.

Hali hazırda inşaat malzemeleri sektörünün, ürettiği kalite ve tasarımlar sayesinde küresel ölçekte rekabet gücü oldukça yüksek bir seviyede seyrediyor. Aynı zamanda ülkemizde ihracat lideri konumda olan sektör 20 milyar doların üzerinde yıllık ihracat yapıyor. Türkiye ekonomisinin parlayan yıldızların birisi olan inşaat sektörünün değişen dünyaya daha hızlı adapte olarak daha kaliteli, inovatif ve rekabetçi malzeme üretimiyle Türkiye’nin gelecek hedeflerine daha fazla katkı vereceğine inanıyoruz.”


Mehmet Büyükekşi kimdir?

1961 yılında Gaziantep’te doğdu. 1984 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesini bitirdi. Marmara Üniversitesi İşletme Kurslarına, 1988 yılında İngiltere’de İşletme ve İngilizce dil kurslarına katıldı. Halen, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı, Türk Eximbank Yönetim Kurulu Üyesi, Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu Üyesi,  İstanbul Sanayi Odası (İSO) Meclis Üyesi, İstanbul Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Üyesi, B20 Yürütme Kurulu Üyesi, İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği (İDMİB) Yönetim Kurulu Üyesi, Ziylan Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Üyesi ve ayrıca DEİK Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı / DEİK İcra Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır.

Daha önce Türkiye Deri Vakfı (TÜRDEV) Yönetim Kurulu Üyeliği, TOBB-BİS Organize Sanayi ve Teknoloji Bölgeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Üyeliği, TOBTİM Uluslararası Ticaret Merkezi A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi, Turkish Do&Co Yönetim Kurulu Üyesi, Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği (AYSAD) Başkanlığı, Enerji Verimliliği Derneği (ENVERDER) Yönetim Kurulu Üyeliği yapan Büyükekşi, ayrıca 2000-2006 yılları arasında İstanbul Deri ve Deri Mamülleri İhracatçıları Birliği (İDMİB) Yönetim Kurulu Başkanlığı ve 1997-2008 yılları arasında Türkiye Ayakkabı Sektörü Araştırma Kurumu ve Eğitim Vakfı (TASEV) Kurucu Başkanlığı görevlerinde bulundu.

 

 

Uğur Gürses:

“Türkiye yol ayrımına yaklaşıyor”

 

Zirve’nin 1. Oturumunda “Değişen Dünya: Yeni Sanayi Devrimi-Sürdürülebilirlik-Değişim” konusu masaya yatırılacak. Hürriyet ve Radikal Gazeteleri Ekonomi Yazarı Uğur Gürses, siyasi ve ekonomik gelişmeler çerçevesinde değişimi yorumlayacak. Türkiye’nin bir yol ayrımına girdiğini ifade eden Gürses şunları söylüyor:

 “2020’li yıllar küresel ekonomik büyüme merkezlerinin doğuya kaydığı bir dönem olacak. Çin ve Hindistan giderek daha fazla pay almaya başlayacak, 2050’lerde artık küresel hasılanın yarısını yapar hale gelecekler. Şimdiden bunun rüzgarları hissediliyor. Değişim bu yönde kendine bir akış buluyor. Türkiye’nin hikayesi de bu küresel akışın içinde olacak. Dinamik bir özel kesimi olan Türkiye, bu dalganın neresinde olacağına karar vereceği bir yol ayrımına yaklaşıyor. Gerisinde mi kalacak? Bu dalganın üzerinde mi?”

 

 Uğur Gürses kimdir?

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, İktisat Bölümü mezunu. Çalışma hayatına 1986 yılında T.C. Merkez Bankası’nda başladı. Döviz kuru politikası, döviz rezerv yönetimi ve açık piyasa işlemleri alanlarında çalıştı.

1994 yılında özel kesime geçti. 2000 Eylül ayına kadar ticari bankalarda üst yöneticilik yaptı. 2001 krizi öncesinde bankacılığı bırakarak 2000-2005 arasında CNN TÜRK televizyonunda ekonomi yorumculuğu yaptı.

1999 yılında Yeni Yüzyıl gazetesinde başladığı günlük ekonomi ve finans yazılarına, daha sonra Yeni Binyıl gazetesinde devam etti. 2001 yılından beri Radikal gazetesinde sürdürdüğü yazıları, 2014 yılından beri Hürriyet gazetesinde de yayınlanıyor.

 

 

Nevzat SAYIN:

“Yüksek standart bir kural”

 

Zirve’nin 2. Oturumunda “Değişen İhtiyaçlar: Dünyadaki Değişimin Yapılaşmaya/Yapılara Etkileri” konuşulacak. Bu oturumda konuşmacı olarak yer alacak NSMH-Nevzat Sayın Mimarlık Hizmetleri Kurucusu Nevzat Sayın şunları söylüyor:

 "Yeni yatırım alanları içinde de inşaatın önemli bir yerinin olması, yapıların cazibesi için yatırımcıların iyi mimarlara ihtiyaç duyması ve iyi mimarların da nitelikli malzeme ve nitelikli işçilik talepleri uluslararası inşaatta yapı kalitesinin artmasını güçlendiren en önemli etkenlerden biri sayılır. Bu etkene uluslararası ilişkiler üzerinden gelişmiş ülkelerin gelişmiş standartları da eklenince yapının nerede inşa edildiğinden bile bağımsız olarak yüksek standardın bir kural olduğu görülüyor."


 Nevzat Sayın kimdir?

1954 Hatay, Dörtyol’da doğdu. İzmir Atatürk Lisesi’nden sonra Ege Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Mimarlık Bölümü’nü bitirdi. 1980-1984 yılları arasında okul sonrası mimarlık eğitimi için Cengiz Bektaş ile çalıştı. Bilgi Üniversitesi mimarlık yüksek lisans programının kurucu üyesi olan Nevzat Sayın, 1985’ten beri kendi mimarlık atölyesinde (NSMH - Nevzat Sayın Mimarlık Hizmetleri) çalışmalarını sürdürüyor. 1992 yılında yeniden yapılanarak, katılımcı bir yönetim ve yürütme anlayışına kavuşan NSMH, diğer mimari grup ve disiplinlerden oluşan ekiplerle de verimli bir çalışma zemini oluşturuyor. NMSH’de bugüne kadar irili ufaklı 270 proje konusu ele alınmış; 3.000.000 m² kapalı alan ve 12.000.000 m² açık alan projelendirilmiştir.

Çalışmaları ve ödülleri

1992 yılında Gön Deri Fabrikası 1, 1996’da yine Gön Deri Fabrikası 2 ve 1998’de Tekirdağ/Saray “Boşluktaki Beyaz Ev” projeleri ile Mimarlar Odası ödülleri aldı. Dikili Yahşibey Köyü’ndeki mevcut yapıların restorasyonu ve yeni yapılarla oluşturulan ürünler nedeniyle Ağa Han mimarlık ödüllerine iki kez aday gösterildi. 2004 yılında “Nevzat Sayın, Düşler Düşünceler İşler” başlıklı kitabı yayımlandı. 2010’da Emre Arolat ile birlikte gerçekleştirdiği Santralİstanbul Çağdaş Sanatlar Müzesi ile “The Chicago Athenaeum”un düzenlediği “International Architecture Awards for the Best New Global Design” ödüllerini kazandı.