İnşaat Malzemeleri Sanayi Aralık Ayı Endeksi Değerlendirmesi

  • İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi yılı çok sınırlı düşüş ile kapatmıştır. 2022 yılı nisan ayından beri gerileyen Bileşik Endeks’te gerileme yılın son ayında neredeyse durağanlaşmıştır. Mevsimsellik ve dış pazarlardaki daralma ile faaliyetlerde düşüş yaşanmıştır. Güven ve beklentilerde ise uzun süre sonra artışlar gerçekleşmiştir.          

  • İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi aralık ayında bir önceki aya göre 0,01 puan gerilemiştir. Mevsimselliğin yanı sıra dış pazarlardaki koşulların bozulması sonucu faaliyetlerdeki zayıflama düşüşte etkili olmaktadır. Güven ve beklentilerdeki iyileşme ise Bileşik  Endeks’i desteklemiştir. Bileşik Endeks yılın son ayında 69,51 puan olarak gerçekleşmiştir.         

  • Aralık ayında faaliyetlerde düşüş olmuştur. Faaliyetler durağanlaşma sonrası mevsimsellik ve dış pazar koşulları ile gerilemiştir.     

  • Güven Endeksi aralık ayında 2021 yılı ağustos ayından bu yana ilk kez artmıştır. Güven Endeksi buna rağmen yılı kırılgan ve zayıf kapatmıştır.                      

  • Beklenti Endeksi aralık ayında yeniden artış göstermiştir. Ekonomiye ilişkin beklentilerdeki bozulma dururken özellikle sektöre ilişkin beklentilerde iyileşme yaşanmıştır.    

  • Bileşik Endeks güven ve beklentilerdeki iyileşme ile yeni yıla iyimser girmektedir. Özellikle seçime doğru açıklanan desteklerin sektöre olumlu katkı sağlayacağı beklentisi öne çıkmaktadır. 

ENDEKSİ GÖRÜNTÜLE  ENDEKS BASIN NOTU