İnşaat Malzemeleri Sanayi Ağustos Ayı Endeksi Değerlendirmesi

  • İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi ağustos ayında sınırlı ölçüde gerilemiştir. Ağustos ayında faaliyetler durağanlaşmıştır. Güven ve beklentilerdeki zayıflama da sürmüştür. Ağustos ayında yüksek mevsim içinde olunmasına  rağmen iç ve dış talepteki yavaşlama ile faaliyetlerde çok sınırlı artış görülmüştür.        

  • İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi ağustos ayında 0,81 puan gerilemiştir ve 71,39 puana inmiştir. Bileşik Endeks pandemi sonrası yaşadığı toparlanmayı son dört ayda önemli ölçüde geri vermiştir.         

  • Ağustos ayında faaliyetlerde sınırlı artışlar olmuştur. Temmuz ayındaki sert düşüş sonrası faaliyetlerdeki toparlanma çok sınırlı kalmıştır. Yüksek mevsime rağmen iç ve dış talepteki yavaşlama sonucu iç ve dış satışlar ile üretimdeki artışlar çok sınırlı yaşanmıştır.   

  • Güven Endeksi ağustos ayında da gerilemiştir. Güven Endeksi yılın ikinci yarısında da kırılgan ve zayıf kalmaya devam etmektedir. Faaliyetlerdeki durağanlaşma ile pazarlara ilişkin belirsizlikler güveni sınırlamaktadır.                      

  • Beklenti Endeksi ağustos ayında gerilemeye devam etmiştir. İç ve dış siparişlerdeki düşüşler beklentileri olumsuz etkilemiştir. Buna bağlı olarak üretim beklentileri de düşmüştür.    

ENDEKSİ GÖRÜNTÜLE  ENDEKS BASIN NOTU