İnşaat Malzemeleri Sanayi Ağustos Ayı Endeksi Değerlendirmesi

  • İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi ağustos ayında artış göstermiştir. Temmuz ayında çalışma gün sayısının azalması ile gerileyen Bileşik Endeks ağustos ayında kuvvetli bir geri dönüş yapmıştır. Tam açılmanın ve yüksek sezonun endeksler üzerindeki olumlu etkileri ağustos ayında daha çok hissedilmiştir. Faaliyet, güven ve beklentiler birlikte artış göstermiştir.      

  • İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi ağustos ayında 1,65 puan artmıştır. Bileşik  Endeks 79,79 puana yükselmiştir. Bileşik Endeks kademeli artışına geri dönmüştür. 

  • Ağustos ayında faaliyetlerde önemli ölçüde büyümeler yaşanmıştır. Özellikle iç satışlar, üretim ve ihracatta yüksek artışlar gerçekleşmiştir. Ağustos ayında iç ve dış satışlardaki büyümeler ile cirolarda da sıçrama yaşanmıştır.             

  • Güven Endeksi ağustos ayında sınırlı ölçüde yükselmiştir. Tam açılma olumlu etkisini daha çok göstermiştir. Ancak Güven Endeksi halen kırılgandır.                

  • Beklenti Endeksi yeni yıldaki artışına ağustos ayında geri dönmüştür. Alınan yurtiçi ve yurtdışı siparişlerdeki artış ile üretim beklentilerinde sıçrama gerçekleşmiştir.

  • Tam açılma ve yüksek mevsim etkisi ağustos ayında daha çok hissedilmiştir. Bileşik Endeks’in önümüzdeki aylarda da artışını sürdüreceği öngörülmektedir. Salgının olası etkileri de yönetilebilir gözükmektedir. Özellikle yüksek faaliyetler Bileşik Endeks’i sürükleyecektir.

     

ENDEKSİ GÖRÜNTÜLE ENDEKS BASIN NOTU