İnşaat Malzemesi Sanayi Mayıs Ayı Endeksi Değerlendirmesi

  • İnşaat Malzemesi Sanayi Bileşik Endeksi mayıs ayında gerilemiştir. Mayıs ayında çalışma gün sayısı normalleşmiştir. Seçimler sonrası belirsizlikler en aza inmiştir. Mevsimsellik katkısının artacağı döneme girilmiştir. Buna rağmen bileşik endeks mayıs ayında gerilemiştir. Faaliyetlerde sınırlı artış yaşanmasına karşın güven ve beklentiler mayıs ayında da zayıflamıştır.                        

  • İnşaat Malzemesi Sanayi Bileşik Endeksi mayıs ayında bir önceki aya göre 0,67 puan azalmıştır. Bileşik Endeks mayıs ayında 69,33 puan olmuştur. Bileşik Endeks nisan ayından sonra mayıs ayında da sınırlı ölçüde düşmüştür. Bileşik Endeks geçen yılın mayıs ayının ise 2,12 puan altında gerçekleşmiştir.           

  • Mayıs ayında sıkılaştırma politikalarının etkileri ile faaliyetlerde büyüme sınırlı kalmıştır. İç satışlar, cirolar ve üretimde sınırlı artışlar gerçeklemiştir. İhracat da yükselmiştir.                       

  • Güven Endeksi mayıs ayında sınırlı ölçüde gerilemiştir. Güven Endeksi zayıf ve kırılgan kalmaya devam etmektedir. Mayıs ayında koşulların daha olumlu olmasına rağmen sıkılaşma politikaları ile iç pazarda yavaşlama öngörüsü güveni sınırlamıştır.  

  • Beklenti Endeksi mayıs ayında sınırlı ölçüde düşmüştür. Ekonomi yönetimi ve politikalarının devamı ile genel ekonomiye olan güven durağanlaşmıştır. Pazar beklentileri ise zayıflamıştır.

  • Bileşik Endeks bundan sonraki süreçte özellikle ekonomi politikaları ve sonuçları ile şekillenecektir. İhracat pazarlarında ise en erken yaz aylarında toparlanmanın başlaması beklenmektedir.

     

ENDEKSİ GÖRÜNTÜLE ENDEKS BASIN BÜLTENİ